Opravdu jsou učitelé lepší než učitelky?

7. srpna 2006 v 19:05
Nedávno jsem zde zveřejnil takový starší vtip, který nepřímo říkal, že učitelé jsou lepší než učitelky. Chvíli jsem nad tím přemýšlel...

Nechci říkat, že muži jsou prostě lepší. To ani říct pořádně nejde, že na něco je lepší chlap a na něco ženská. Občas se na nějakou typickou chlapskou práci více hodí jedna konkrétní žena, než jeden konkrétní muž (a samozřejmě také naopak).

Proč si ale myslím, že učitelé mají větší předpoklady být lepší než učitelky? Jednak je to dané tím, že povolání učitele je mnohem běžnější u žen. Když to vezmete čistě statisticky, je více učitelek než učitelů (bavím se teď hlavně o základních a středních školách). Muži tak o tuto práci, kterou vykonávají spíše ženy, nemají takový zájem. "Přeci nebudu dělat něco, co dokáže dělat nějaká ženská," říká mužská hrdost a tak ti pánové, co se rozhodnou jít učit tam jdou kvůli tomu, že chtějí učit, ne kvůli tomu, že neví co jiného dělat (v takovém případě dají přednost čemukoli jinému). Neříkám, že to je jediný možný důvod, je jich určitě víc - tenhle bude ale hodně vžitý a nikdo ho nepřizná (a možná si to ani neuvědomí). Samozřejmě pozor na technické školy, kde je situace trochu specifická.

Když se zamýšlím nad dispozicemi obou pohlaví pro výkon povolání učitele, tak bych řekl, že ženy mají lepší dispozice k tomu být lepší učitelka v mateřské a na prvním stupni základní školy (mateřský cit) a naopak muži na druhém stupni a škole střední (zvládání bandy pubertálních výrostků).

Každopádně jsem si jistý, že kdyby se sestavil "žebříček nejlepších učitelů", byli by v něm muži i ženy různě promíchané - aneb jak řekl Gee v komentářích pod zmiňovaným vtipem: "...jsou totiz taky ucitelky a Ucitelky. To samy plati u chlapu..."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jirka Jirka | E-mail | Web | 3. ledna 2009 v 18:35 | Reagovat

Vyborny clanek! Nechci abych vypadal jako nějaký šovinista, ale osobně si myslím že muži jsou lepší kantoři. Už ze samé podstaty je jen tak něco nerozhází (oproti ženám, které když je banda puberťáků naštve, začnou se chovat hystericky). Samozřejmě nejde to brát doslova dopísmene u všech (to ale nakonec nejde nikdy u ničeho), ale znám dost případů které toto potvrzují. Dále že zájem muže studujícího pedagogiku učit je asi vážně větší než u jeho spolužaček - kdo by si opravdu vybral zaměstnání které sice má vysokou společenskou prestiž (alespoň podle relativně nedávné ankety v novinách), ale placené je "nicmoc"? Jen ten kdo učit opravdu chce.

Nějak sem se do toho zamotal, tak už raději končím :-)

Jinak, pěkný blog, zajímavé informace a postřehy. Jen tak dál!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama